Jeśli nie widzisz prawidłowo tej wiadomości zobacz ją jako stronę www 02.09.2016, numer: 36/2016
Plus Minus Rzeczpospolita
Szanowni Państwo!

Cieszymy się, że są Państwo z nami i chcą czytać artykuły
w „Plusie Minusie”. Wybraliśmy z myślą o Was najciekawsze, naszym zdaniem, reportaże, analizy, eseje.

Miłej lektury życzy redakcja
TEMAT NUMERU  
Jakub Kowalski: Za wcześnie na powrót?
Plus Minus „Na mieście” już się mówi, że jak Polsat da Durczokowi palec, to dziennikarz weźmie całą rękę – i zostanie niebawem głównym prowadzącym „Wydarzeń”, flagowego programu informacyjnego stacji Zygmunta Solorza.
REDAKCJA POLECA  
Andrzej Kostarczyk: Kaczyński zaczadził umysły Polaków
Plus Minus Jarosław Kaczyński, jak wiadomo, twórczo przerobił dekomunizację na walkę z układem, co stało się mitem założycielskim PiS. A gdy ten się zużył, Kaczyński znalazł nowy mit – zbrodnię smoleńską.
Rozmowa Mazurka. Kazimierz Michał Ujazdowski: Dojrzałe narody nie niszczą tego, co wspólne
Plus Minus Niezależny i cieszący się autorytetem sąd konstytucyjny jest konieczną instytucją dobrze funkcjonującego państwa. Zaś polski Trybunał był tarczą przed agresją lewicy chcącej naruszyć podstawy aksjologii wolnej Rzeczypospolitej.
Teresa Stylińska: Tudorowie znad Bosforu
Osmanowie do kultury masowej wkroczyli za sprawą serialu. I słusznie: ich losy były równie zagmatwane, poczynania tak samo krwawe – ale tło wydarzeń i dworska oprawa o wiele bardziej barwne niż w dawnej Europie.
Piotr Kościński: Bolszewicka mała Polska
Przed wojną, do 1935 roku, w każdej z wiosek mieszkało po tysiąc osób, głównie Polaków. W 1935 roku rejon marchlewski, do którego należała wieś, został zlikwidowany. W 1936 roku większość mieszkańców została wywieziona do Kazachstanu. A to dla tych miejscowości oznaczało upadek. Nie podniosły się nigdy.
POPULARNE  
Rozmowa Roberta Mazurka z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim
Plus Minus Z przyrodą miałem mnóstwo kontaktów, miałem łódkę, żeglowałem, no i chodziłem po górach. A wtedy jeszcze zawodowo zajmowałem się ruchami społecznymi, także ekologami, i tak na nich trafiłem. Wymiksowało mnie od nich lewactwo. To ten sam proces, który miał miejsce w Niemczech. Tam, gdy tworzyła się Partia Zielonych, też była grupa konserwatywnych „przyrodników", która została wyeliminowana i wycięta do pnia. Zostało lewactwo, wcale nie zielone zresztą, ale tęczowe.
Ryszard Makowski i jego kabaretowy program „Studio Yayo”
Plus Minus „Studio Yayo" bije na YouTubie rekordy popularności jako najbardziej nieśmieszny program satyryczny w historii telewizji. Ryszard Makowski z pokorą wysłuchuje krytycznych uwag. I przekonuje, że jest wiele dobrych żartów, które nie muszą być śmieszne.
Agnieszka Niewińska: "Topolówkę" skończyło czterech prezesów TVP
Jaka jest szansa, żeby w ciągu 25 lat aż czterech prezesów TVP było absolwentami tego samego liceum? – Jak jeden do 256 kwadrylionów – twierdzi Jacek Kurski. Przydarzyło się to gdańskiemu III LO im. Bohaterów Westerplatte, popularnie zwanemu „Topolówką".
Jeremi Zaborowski: Clint Eastwood wsparł miliardera Donalda Trumpa w kampanii wyborczej
Inspektor Callahan wygląda nieco groteskowo, podrywając teatralnie broń po każdym wystrzale do próbującego uniknąć sprawiedliwości złoczyńcy, jednak ta postać dała Clintowi Eastwoodowi status gwiazdy, czyniąc go symbolem prawdziwej męskości.
W NAJNOWSZYM NUMERZE  
Barbara Fedyszak-Radziejowska: Elity muszą ze sobą rywalizować
III RP kształtowała swoje elity w szczególny sposób, bowiem punktem wyjścia była Polska Ludowa, która własne elity powołała po praktycznej likwidacji wszystkich wcześniejszych elit.

Krzysztof Rak: Niemiecki hegemon na wyrost
Ażeby skutecznie balansować między Berlinem a Paryżem, powinniśmy doprowadzić do wzrostu realnej potęgi naszego kraju w Europie. Ponieważ nie możemy liczyć na szybki wzrost ludności lub gospodarki, to pozostaje nam jedynie inwestycja w armię.

Jacek Borkowicz: Straszni mieszczanie
Wszystko, co robi mieszczanin, służy utrzymaniu jego pozycji. Jego egoizm może przybierać różne formy. Dzisiaj na przykład typowym jego przejawem jest lekceważący stosunek do ludzi korzystających z programu „500+”.

Piotr Żelazny: Anglia straszy
Angielskie kluby wydały tego lata miliard funtów na nowych piłkarzy – to ponad 5 miliardów złotych. Polski rząd przeznaczy w przyszłym roku cztery razy mniej na podwyżki w sferze budżetowej.
ZAMÓW PRENUMERATĘ PAPIEROWĄ E-WYDANIE JUŻ DZIŚ O 21
Dołącz do naszych społeczności
© Copyright by GREMI BUSINESS COMMUNICATION Sp. z o.o.
Wiadomość została wysłana przez GREMI BUSINESS COMMUNICATION Sp. z o.o.
ul. Prosta 51, 00-838 Warszawa, KRS0000478681.

Jeśli nie chcesz otrzymywać więcej tego newslettera, kliknij tutaj